ТЪРСЕНЕ
КАТАЛОГ
Име:

e-mail:

 







архив семинари

ЕВРОПЕЙСКО ПРОЦЕСУАЛНО ПРАВО
1, 2 и 3 юни 2007 г., парк хотел Витоша, София

 Лектори: 
Станислав Костов - преподавател по европейско право в СУ "Св. Кл. Охридски"
Галина Тонева - съдия в Софийския апелативен съд
Емилия Василева -  съдия в Софийския апелативен съд
Катерина Енчева -  съдия в Софийския районен съд

ПРОГРАМА

1 ЮНИ, ПЕТЪК
13.00 – 14.00 – регистрация на участниците

14.00 – 15.30 Обща характеристика на съдебната система на ЕО. Състав и структура на съдилищата в Люксембург – лектор Станислав Костов

  • развитие и реформа на съдебната система на ЕО
  • разпределение на правомощията между Съда на ЕО и Първоинстанционния съд
  • актовете на Съда на ЕО като източник на право
  • състав и структура на Съда на ЕО и на Първоинстанционния съд

15.30 – 16.00 кафе-пауза

16.00 – 17.30 Производство пред Съда на ЕО и Първоинстанционния съд – лектор Галина Тонева

  • преки искови производства – размяна на книжа, открито съдебно заседание, съдебно-следствени действия, извънредни способи за проверка на влезли в сила съдебни решения, действия на съда по отношение на влезли в сила съдебни решения
  • производство по обжалване на решенията на Първоинстанционния съд
  • особени производства – по искове, свързани със санкции, по арбитражна клауза или специално споразумение, по защита на права на интелектуална собственост, по конвенции, по трудови спорове

17.30 – 18.00 – дискусия по двете теми

2 ЮНИ, СЪБОТА
9.00 – 10.30 Производство за преюдициални заключения – преюдициалното запитване – лектор Емилия Василева

  • характер и функции на преюдициалното заключение
  • органи, овластени да отправят преюдициално запитване - понятието „юрисдикция”, право и задължение за отправяне на преюдициално запитване
  • процедура пред националния съд
  • преюдициален въпрос – предмет, съдържание, елементи и форма

10.30 – 11.00 кафе пауза

11.00 – 12.30 Производство за преюдициални заключения – преюдициалното заключение – лектор Емилия Василева

  • производство пред Съда на ЕО – предпоставки, контрол за допустимост, заседание, правомощия на Съда на ЕО
  • структура на решението
  • действие на решението
  • ролята на националния съдия по време на процедурата пред Съда на ЕО
  • ролята на националния съдия след преюдициалното заключение

12.30 – 13.00 дискусия

13.00 – 14.00 обяд

14.00 – 15.00 Искове за отмяна на неправомерни актове и за установяване на неправомерно бездействие на институциите – лектор Катерина Енчева

  • актове и бездействия, които подлежат на контрол
  • активна и пасивна легитимация
  • основания за отмяна
  • действие на съдебното решение

15.00 – 15.30 кафе пауза

15.30 – 16.30 Иск за обезщетяване на вреди, причинени от Общността – лектор Катерина Енчева

  • условия за допустимост на иска
  • субсидиарен характер на иска
  • фактически състав на извъндоговорната отговорност на Общността

16.30–17.00 дискусия по двете теми

3 ЮНИ, НЕДЕЛЯ 
9.00 – 10.30 Иск за установяване на нарушение на Договора от държавите членки – лектор Станислав Костов

  • видове нарушения на Договора
  • държавата - ответник
  • ролята на Европейската комисия
  • административна фаза
  • производство пред Съда на ЕО

10.30 – 11.00 – кафе пауза

11.00 – 12.30 Извъндоговорната отговорност на държавите членки за вреди, причинени от нарушаване на общностното право – лектор Станислав Костов

  • въвеждане на принципа на извъндоговорната отговорност на държавите членки
  • фактически състав на извъндоговорната отговорност на държавите членки – отговорност за нарушения на нормотворческите органи и на съдилищата
  • компетентен съд

12.30 – 13.00 – дискусия по двете теми

13.00 – 14.00 – обяд

Връчване на удостоверения за участие и закриване на семинара.





eXTReMe Tracker