Прекратяване на наказателното производство в съдебно заседание

ISBN: 978-954-28-4661-1
15,00 лв.
+

Прекратяването на наказателното производство не е нов правен институт в българското процесуално законодателство. Той има своето място както в Закона за углавното съдопро­изводство от 1897 г. (отм.), така и в следващите процесуални закони – НПК от 1952 г. (отм.), НПК от 1974 г. (отм.) и дей­стващия НПК.

Прекратяването на наказателното производство се опреде­ля като общ наказателнопроцесуален институт, защото намира приложение във всички фази и стадии на процеса и е необходимо да бъдат на­правени някои уточнения:

Първо, настоящото изследване е насочено единствено към прекратяване на наказателното производство в съдебното за­седание на първа инстанция. Причината се състои в това, че спецификите и съществените проблеми на практиката и док­трината при прекратяване на наказателното производство от съда са именно в този стадий на съдебната фаза на процеса. Освен това, предпоставките за прекратяването, както и реда за това, са почти идентични в съдебните заседания на първата, въззивната и касационната инстанции.

Второ, на анализ е подложено само прекратяването на наказателното производство в съдебното заседание на първа инстанция по делата от общ характер. Причините за това са следните:

Специфичните основания за прекратяване на делата от частен характер, регламентирани в чл. 24, ал. 5 НПК, вече са из­следвани подробно в доктрината.

Общите основания за прекратяване по чл. 289, ал. 1, вр. чл. 24, ал. 1, т. 2 – т. 10 НПК, важими и за делата от частен харак­тер, разкриват редица особености, които заслужават самостоя­телна и отделна разработка.

Вероятно част от изложените тези няма да бъдат приети за безспорни. Но ако те породят научна дискусия, една от целите на този труд ще бъде постигната.

Увод
Исторически преглед и правна същност на прекратяването на наказателното производство в съдебното заседание на първа инстанция по дела от общ характер

Исторически преглед на прекратяването на наказателното производство в съдебното заседание на първа инстанция по дела от общ характер

Прекратяване на углавното производство в главното производство на първа инстанция по дела от общ характер по Закона за углавното съдопроизводство

Прекратяване на наказателното производство в съдебното заседание на първа инстанция по дела от общ характер по НПК от 1952 г. (отм.)

Прекратяване на наказателното производство в съдебно заседание на първа инстанция по дела от общ характер по НПК от 1974 г. (отм.)

Извод

Същност на прекратяването на наказателното производство в съдебното заседание на първа инстанция

Прекратяването на наказателното производство като правен институт

Правните последици при прекратяване на наказателното производство в съдебно заседание на първа инстанция

Съпоставка между прекратяването на наказателното производство в съдебно заседание на първа инстанция и сходни правни институти

Основания за прекратяване на наказателното производство в стадия Съдебно заседание на първа инстанция

Смърт на дееца, давност и амнистия (чл. 24, ал. 1, т. 2, 3 и 4 НПК)

Изпадане на дееца в продължително разстройство на съзнанието, изключващо вменяемостта, след извършване на престъплението (чл. 24, ал. 1, т. 5 НПК)

Действие на принципа (non) ne bis in idem чл. 24, ал. 1, т. 6 НПК (Спрямо същото лице за същото престъпление има незавършено наказателно производство, влязла в сила присъда, постановление или влязло в сила определение или разпореждане за прекратяване на делото)

В предвидените в особената част на Наказателния кодекс случаи по дела от общ характер липсва тъжба от пострадалия до прокурора (чл. 24, ал. 1, т. 7 НПК)

Освобождаване от наказателна отговорност с прилагане на възпитателни мерки (чл. 24, ал. 1, т. 8 НПК)

Извършеното деяние съставлява административно нарушение, за което е приключило административнонаказателно производство (чл. 24, ал. 1, т. 8а НПК)

В предвидените в особената част на Наказателния кодекс случаи пострадалият или ощетеното юридическо лице до започване на съдебното следствие пред първоинстанционния съд направи искане за прекратяване на наказателното производство (чл. 24, ал. 1, т. 9 НПК)

По отношение на лицето е допуснат трансфер на наказателно производство в друга държава (чл. 24, ал. 1, т. 10 НПК)

Прекратяване на наказателното производство, когато съдът одобри споразумение за решаване на делото (чл. 24, ал. 3 НПК)

Ред за прекратяване на наказателното производство в съдебно заседание на първа инстанция. Контрол върху определението за прекратяване на наказателното производство в съдебно заседание на първа инстанция

Ред за прекратяване на наказателното производство в съдебно заседание на първа инстанция

Компетентност на органа за прекратяване на наказателното производство в съдебно заседание на първа инстанция

Надлежен акт

Правна същност на определението за прекратяване на наказателното производство

Контролът върху прекратяването на наказателното производство от съда в съдебно заседание на първа инстанция

Заключение
Библиография