"Облигационно право“ е учебник за студенти по специалността „Право“, което се изучава като задължителна дисциплина в юридическите факултети. Книгата инкорпорира всички институти на облигационното право – обща част, специална част или отделни видове договори, обезпечения на вземанията, недоговорни източници на облигационни отношения. По този начин за първи път в българската правна литература на едно място са събрани всички части на една от основополагащите правни дисциплини - ядрото на гражданското право. Авторката изгражда своето изложение на базата на общоприетите у нас теоретични виждания за същността на облигационното право, претенцията, притезанието, престацията, облигационното отношение, договора и видовите договори, изпълнението и неизпълнението на договорните задължения, всички форми на неизпълнението на договора и последиците от това, общите положения и отделните видове обезпечения в облигационното право. Вниманието е насочено както към теоретичните разработки на основните понятия като договор, форма на договора, цесия, встъпване и заместване в дълг, право на задържане, неустойка, обезщетение на вреди, гражданска отговорност и нейните два вида – договорна и извъндоговорна или деликтна, неоснователно обогатяване, водене на чужда работа без поръчка, непозволено увреждане – генералната клауза и отделните фактически състави, така и на богатата съдебна и арбитражна практика и преди всичко на върха на юриспруденцията – тълкувателните решения на общите събрания на
гражданската и търговската колегии, а преди 1990 г. – постановленията на пленума на бившия Върховен съд.
Настоящата книга не би била възможна без основополагащите учебници и монографии на плеяда видни цивилисти като академик Любен Василев, професорите Иван Апостолов, Александър Кожухаров, Йосиф Фаденхехт, без доразвитието на
облигационното право от проф. Ангел Калайджиев и от редица съвременни учени, творили в областта на облигационното и на гражданското право. Авторката изказва своята благодарност на колегите, които са съдействали за обогатяване на българското облигационно право чрез своите монографии, студии и статии.
В книгата е намерил израз стремежът на авторката да отрази всички постижения на теорията и практиката в разглежданата област и да предложи на студентите по право всичко, което е създала облигационноправната наука, за да се запознаят с тази обемна, но много интересна и важна част на правното регулиране в България.
„Облигационното право“ на проф. д-р Поля Голева, което достигна своето осмо издание, е ценна и полезна книга не само за всички юристи – настоящи и бъдещи, но и за масовия читател, който би могъл в нея да намери отговор на въпросите от тази материя, с които може да се сблъска в живота.