очаквайте

Паричното правоотношение

Добави в любими

Книгата е посветена на паричното правоотношение, парите като негов обект, паричното вземане и паричното задължение. В исторически план парите и правната им уредба са в процес на постоянна еволюция, която продължава и в днешни времена. Представената книга е опит въпросите относно тези правни феномени да бъдат систематично анализирани, изяснени или поне поставени на дискусия.

Накратко са разгледани различните основания за възникване на парично правоотношение. Парични права и задължения възникват от договори, едностранни сделки, извъндоговорни източници, други правни актове. Повече внимание е отделено на основанията, от които възникват основно парични права и задължения – договор за заем, договор за банков кредит, договор за паричен банков влог, менителнични ефекти, банкова гаранция. Последната глава на книгата обхваща проблематиката относно изпълнението на парично задължение: предмет на изпълнение, способи, субекти на плащането, време и място на изпълнението.  

В някои аспекти правната уредба на паричното правоотношение и на изпълнението на паричното задължение е остаряла и несъответна на съвременните предизвикателства. Налага се преосмисляне и на някои установени доктринерни тези. В тази връзка в книгата са направени предложения за промяна в законодателството с надеждата да предизвикат любопитството не само на научната общност, но и на законодателя.


Захари Торманов е доцент по търговско и гражданско право в Юридическия факултет на УНСС и ръководител на Катедра „Частноправни науки“, адвокат с активна консултантска дейност в областта на частното право. Автор е на книгите „Договорът. Практическо ръководство“, „Едноличен търговец“, „Договорът в строителството и сделките с недвижими имоти“, „Договорът за организирано туристическо пътуване“, „Търговско право“.