Предмет на изследване в книгата е институтът на прехвърляне на вземания в материалноправен аспект. Особено внимание е обърнато на въпросите, свързани с прехвърлянето на бъдещи вземания, глобалната и частичната цесия, обема на прехвърляните права, правното положение на длъжника и др. Разгледаните въпроси са важни за практиката, като се има предвид появата и разширяването на приложното поле на факторинга, форфетинга, секюритизацията и проектното финансиране, елемент от които е цесията. За съжаление, все по-честото използване на договорите по прехвърляне на вземания в търговския оборот става при малко на брой остарели правни норми, което затруднява практиката при разрешаването на спорове. При това положение участниците в тези операции не могат да бъдат сигурни относно изхода от евентуален спор във връзка с тълкуването и/или изпълнението на сключен от тях договор. Ето защо по тези въпроси, с оглед липсата или лаконичността на нашата правна уредба, изложението е съпроводено с аналитичен коментар на съответните правила на Конвенцията за прехвърляне на вземания в международната търговия и на Принципите на европейското договорно право.
Анализът на законодателството и практиката по неговото приложение е насочен да подпомогне не само преките участници в отношенията по прехвърляне на вземания, но и практикуващите юристи – адвокати, юрисконсулти на банки, небанкови финансови институции и търговски дружества. Лаконичността на правната уредба позволява по определени въпроси книгата да бъде ползвана при изготвянето на договори, свързани с прехвърлянето на вземания.
Доцент Александър Иванов е адвокат от Софийската адвокатска колегия, доктор по право. Автор е на множество статии в специализирания правен печат. Преподавател е по дисциплините „гражданско право“ и „търговски сделки и несъстоятелност“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград.