Книгата представлява първият в България наръчник с информация по въпросите на генетичната дискриминация. Основен акцент на изданието е проблематиката на неравнопоставеността, основана на генетични характеристики.
Каква е същността на генетичната дискриминация? Какви са нейните характеристики? Как може да бъде преодоляна? Книгата дава възможни отговори, като предлага и алгоритъм на поведение при защита от генетична дискриминация с важно практическо значение.
В приложение към наръчника са представени: терминологичен речник, разясняващ основни понятия на науката генетика, и списък на национални и международни институции и организации с отношение към изследваната материя, съдържащ кратко описание на дейността им и интернет адрес с достъпна актуална информация.
Предвид високата обществена значимост на проблема „генетична дискриминация“, наръчникът е насочен към широка читателска аудитория. Той би бил ценно помагало в дейността на държавни институции и организации, неправителствени организации, юридически лица, ангажирани в публичния и частния сектор, физически лица – настоящи и потенциални жертви на генетична дискриминация, пациенти и членове на техните семейства.
Мариела Деливерска е доктор по международно право и международни отношения. Докторската й дисертация, защитена в Института за държавата и правото към БАН, е на тема „Принципът на недискриминация по признак човешки геном“. Работи последователно в Комисията за защита от дискриминация, в Министерството на правосъдието и в Министерството на образованието и науката.
Специалист в областта на медицинското право и лектор по въпросите на социалното и здравното законодателство. Автор е на статии, публикувани в национални и международни специализирани издания.