С приемането на новия Семеен кодекс беше предприета дългоочакваната реформа на българското семейно право. Промените в уредбата са съществени и засягат почти всички семейноправни институти. Усложнената уредба на имуществените отношения между съпрузите допуска избор между три възможни режима – на общност, на разделност и съобразно сключен брачен договор. Правилата за развода вече не са така рестриктивни. Осиновяването е уредено като единен институт, обхващащ както „вътрешните“, така и „международните“ осиновявания. Развита е уредбата на отношенията родители-деца. Създадени са нови правила за размера на издръжката, както и за изплащането й от държавата. За изминалите три години от предходното издание съдебната практика даде отговори на някои въпроси по прилагането на СК, които са отразени в текста.
Книгата е съобразена с изпитните изисквания в различните юридически факултети в страната. Тя предлага пълнота, систематичност и изчерпателност в кратка и прецизирана форма, която дава възможност за бърза ориентация в материала и е гарантирано улеснение в подготовката както за семестриалния, така и за държавния изпит по гражданскоправни науки.
Изданието има за цел да подпомогне преди всичко студентите по право, изучаващи дисциплината „Семейно и наследствено право“, но с оглед на новостите в материята ще бъде полезно и за всички практикуващи юристи.