Soft law е широко използван термин в международния юридически език. Генезисът на неговата употреба може да се намери в глобализацията на международните отношения и съпътстващата я уредба през втората половина на XX в. Днес понятието се разпространява и в отделните (над)национални правни системи, като поставя множество въпроси пред изследователите. Често отговорите им водят до сблъсък с традиционно установени и догматично възприети правни доктрини, което е сериозно предизвикателство и за авторите в настоящия академичен сборник.
Неговата поява обаче е наложителна – тя е предизвикана от нарастващото значение на soft law за правните системи и повечето правни отрасли. На страниците на сборника може да се открият:
– изследвания върху значението на soft law за правната система като цяло както в съвременен, така и в исторически аспект;
– статии, фокусирани върху ролята на (отделни източници на) soft law, по избрани въпроси от частното и публичното право;
– анализи на отделни международноправни и европейски измерения на soft law.
Съчиненията са насочени към широка аудитория – към всеки читател, който е заинтересован от развитието на правото и желае да обогати своите правни познания, независимо дали е юрист, или не.
Инициатор за издаването на сборника е изследователски екип от Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.