Конституционно право

Шесто допълнено и преработено издание

ISBN: 978-954-28-5017-5
50,00 лв.
+

За автора:

Емилия Друмева е юрист с дългогодишна практика в законо­дателната дейност на парламента; университетски професор по конституционно право; съдия в Конституционния съд (2003–2012); секретар по правни въпроси при президента на републиката (2017–2023); български представи­тел в Комитета за превенция на изтезанията и в Консултативния комитет по Рамковата конвенция за националните малцинства към Съвета на Европа.

 

Анотация:

От предишното издание, отдавна изчерпано, изминаха 6 години, изпълнени със събития и закони, създавани в нестабилна публична среда. И като върхова проява на турбулентност в конституционното пространство бе извършена VІ-та поправка на Конституцията - анонсирана в полза на съдебна реформа, по същество поправката засегна в ширина и дълбочина парламентарната форма на държавно управление и бе обявена от Конституционния съд в голямата си част за противоконституционна! Без съмнение, Конституцията е жив инструмент, еволюира чрез неотклонно прилагане, но не в конюнктурни изменения.

Направиха се и значими за конституционния ред положителни стъпки: постигна се улесняване достъпа на всеки български съд до конституционното правосъдие в рамките на т.нар. конкретен контрол за конституционност, но лелеяното и обещавано въвеждане на индивидуалната конституционна жалба остана без реализация. Премахнато бе специализираното наказателно правосъдие като правна уредба и структура в правораздаването. Забележителни за българския конституционализъм годишнини бяха подобаващо отбелязвани с насърчение към човешкото можене и към справедливото решаване на политически спорове с правни средства.

Всички тези и още значими за конституционното право събития насърчиха настоящето VІ-о издание, създадено със стремежа да отрази и осмисли динамиката и еволюцията в съвременното конституционно пространство, да улеснява изучаването и съхраняването на добрите национални традиции, да насърчава запознаването с работещи решения от други европейски страни. Изданието продължава представянето на българското конституционно право и практика, както и основни черти на конституционализма по света. Материята обаче е актуализирана и разширена (българската конституционна идентичност, конституционализмът на Австрия и др.), като изданието отразява най-актуалните промени в конституционното пространство.

Само в изданията на „КОНСТИТУЦИОННО  ПРАВО“ читателят ще намери описание и обяснение на често обсъждания „метод Хеър/Нимайер“, на Методиката за изчисляване на резултата от парламентарни избори, ще се запознае нагледно и съдържателно с графичната схема на правосъдието в съвременна България, вкл. прокуратура и следствени органи, ще се задълбочи в конституционно прокламираните отделни основни права и задължения на гражданите, групирани смислово в блокове, и с тяхната защита на национално, международно и супранационално ниво.

Книгата – учебник е адресирана към студенти по право и към всички, интересуващи се как е устроена и как функционира съвременна България като конституционна държава.

И настоящето VІ-о издание ще приближи конституционното право до човека и гражданина, като държи будно съзнанието му и го прави съпричастен в решаването на проблемите на обществото, които са и негови.

 

Емилия Друмева

 

проф. д-р Огнян Герджиков